Na mostecký magistrát nejdem' přece jenom tak – aneb jak chutná ocenění od města

Běžná kontrola e-mailové schránky, denní rutina. Otevíráte jednu zprávu po druhé, až Vás u jedné příjemně mrazí – pozvánka na slavnostní přijetí úspěšných sportovců nepřichází každý den, vlastně ani každý rok. Mostecké Panterky ji obdržely po dvou letech existence, po dvou letech úspěchů, jejichž vrcholem byl titul mistr Evropy EMA dovezený v září 2018 ze Srbska. Je tu den D, 28. leden 2019. Scházíme se ve velkém zasedacím sále budovy mosteckého magistrátu, tentokrát mimořádně bez hůlek, bez pom-pomů, i kostýmy zůstaly doma. Měníme je za slavnostní oblečení, ve kterém si chodíme do školy pro vysvědčení. I tentokrát si vlastně jdeme pro jakési vysvědčení – pro ocenění za úspěchy získané v loňské sezóně. Jaké to je přebírat cenu, aniž by oči všech přítomných měly v hledáčku stupně vítězů? Jaké to je přebírat cenu bez toho napětí, které prožíváme na soutěžích? Pro nás nové, neznámé, navýsost slavnostní, podbarvené hudbou v podání žesťového tria hudebníků ZUŠ F. L. Gassmanna, podtržené přítomností zástupkyně primátora statutárního města Mostu Markéty Staré a dalších představitelů města.

Ocitáme se ve společnosti těch nejlepších sportovců a je nám ctí. Po slavnostním projevu se z úst Petry Trojnové, vedoucí oddělení školství, dozvídáme, kam to ve své sportovní kariéře dotáhli jednotlivci, týmy i trenéři. My jsme představeny jako mistryně republiky, mistryně Evropy EMA, avšak společnost nám dělají i ti, kteří jsou držiteli titulu mistr světa. Vzhlížíme k nim, potleskem vyjadřujeme náš obdiv a uznání. Jsou to ti, kteří nás inspirují k dalším výkonům. Jsou to ti, kteří dokázali víc než my. Je nám ctí vtisknout s nimi náš podpis do pamětní knihy.

A co jsme si ze slavnostního přijetí sportovců odnesly? Především vědomí, že sport přináší nejen dřinu, pot a odříkání, ale i uznání těch, kteří fandí sportu a podporují všechny sportovce napříč odvětvími. A statutární město Most je jedním z nich – právem Most užívá titul Evropské město sportu 2015.

Jana Riegerová 28.1.2019, 21:00 330x